Hygienické návyky


Venčení 


 Jak to chodí u nás:

 Poté, co si domů přivezeme pejska, okamžitě se začíná učit chodit vykonávat své potřeby ven. Existuje více metod, u nás zastáváme způsob, kdy se štěně za případnou "loužičku" netrestá, při "načapání" přímo při akci štěňátko vezmeme a odneseme jej ven. Jinak venčíme po každém probuzení, po krmení a nebo když nám přijde, že "dlouho" nebylo. Štěňátko hned po vyprázdnění čekají velké ovace a radostné výkřiky majitele.  Čím je štěňátko menší, tím častěji venčíme, postupem času se intervaly prodlužují. 

 Dle našich zkušeností se vyprazdňování venku naučí úplně každý pes a trestání je zbytečné, chce to jen trpělivost. 


Z knihy Bulteriéři (Martin Říha) 

 Metody se liší. Důležité je si uvědomit, že malé štěňátko stolici ani moč neudrží tak dlouho jako dospělý pes. Stolice odchází vždy po krmení, co se týče močení, platí pravidlo, že štěně udrží moč tolik hodin, jaký je jeho věk v měsících + 1 a to  zhruba do půl roku (tzn. 2 měsíční štěně vydrží 3 hodiny). V noci metabolismus zpomaluje, proto můžete přidat pár hodin navíc, přesto celou noc nevydrží. Někteří lidé učí štěňátko vyprazdňovat se na noviny, ale to k němu může vysílat špatné signály, že vyprazdňování doma je v pořádku.

 V případě, že učíte pomocí trestu, je důležité, aby štěně pochopilo souvislost s vyprazdňováním doma, tudíž nemá smysl, když psíka nechytíte přímo při činu. "Tzv. Strčení čumáku" do výměšku nemá vůbec žádný smysl. Násilí v tomto období může vést k bázlivosti psa, navíc postrádá účelnost.  


Močení psů 

Značkování teritoria

 Močí a výkaly si psi značí své teritorium. Přijde li pes na území, kde značkoval jiný pes, tak jde pachovou značku překrýt svou vlastní. Velikost psa nehraje žádnou roli. Ve svém domově pes neznačkuje do chvíle, kdy ho navštíví jiný pes. 

Forma protestu 

 Často  se vyskytují případy, kdy jinak čistotný pes po bytě močí a kálí, jakmile ho zbytek "smečky" opustí. 

Pomočování z radosti, či strachu

 Někteří psi jsou vnitřně "změkčilí", proto se mohou samovolně pomočovat při strachu, nebo radosti. 

Inkontinence u kastrovaných fen

 K inkontinenci mají sklon především fenky vykastrované ještě před dosažením dospělosti. Problém není etologický, ale anatomicko-fyziologický.