Pregnancy calendar
Březost den po dni
První týden
První den je dnem páření. Během jednoho zapuštění je samec schopen uvolnit asi 500 milionů spermií. Tyto spermie nemohou okamžitě oplodnit vajíčko, musí projít fázemi zrání. Fáze zrání trvá cca 6 - 10 hodin. Spermie putují děložním čípkem do vejcovodů, kam obvykle dorazí po 15 - 45 minutách, zbytek spermií pak do 3 hodin. Samice může být zapuštěna v období těsně před ovulací nebo během ovulace (uvolňování vajíček).
Spermie cestují a hledají vajíčko pro oplodnění.
Den třetíVhodný den pro druhé krytí.
Den čtvrtýProbíhá oplodnění vajíček. V první třetině březosti se nemusí fence věnovat zvláštní pozornost. Nemění se druh ani množství krmiva. Fenka se může pohybovat stejně jako obvykle. V létě však není vhodná žádná nadměrná aktivita, protože může způsobit přehřátí organismu a dehydrataci.
Konec prvního a druhý týden
Oplozená vajíčka sestupují vejcovody do děložních rohů.
Den dvanáctýEmbrya odstraňují obal a volně se pohybují v děložní tekutině a hledají vhodné místo pro hnízdění. Jejich velikost je nyní cca 0,6 mm.
Den třináctýEmbryo hledá vhodné místo pro hnízdění. Okolní tekutina je zdrojem potravy pro embryo před uhnízděním.
Den čtrnáctýPlod migruje v děloze a jednotlivá embrya jsou difundována v děložních rozích, kde později začíná uhnízdění do děložní stěny.
Třetí týden
Během následujících dvou týdnů se vyvinou důležité orgány embryí. Pozor na zásahy do těla matky. Všechno má vliv na embryo. V období březosti se nesmí používat žádné prostředky proti blechám ani odčervování. Fenka je velmi citlivá na jakékoliv změny, proto neměníme denní režim, dobu venčení, druh krmení, místo odpočinku. Jakýkoli zásah musí být pečlivě zapsán do kalendáře. Tento den může být narušen vývoj kteréhokoli z orgánů plodu. Do 35. dne může děloha plně vstřebat plod/plody.
Den šestnáctýBradavky samice se mění na růžové a zvětšují se. Srst na ženském břiše a kolem bradavek se může ztenčit. Velikost embrya je asi 1 mm.
Den sedmnáctýEmbrya se uhnízdí a jako první se začne vyvíjet nervový systém, poté hlava a tělo embryí.
Den osmnáctýZačíná se vyvíjet placenta. Pokračuje i vývoj nervového systému. Velikost embrya je cca 2 mm.
Den devatenáctýVyvíjí se vnitřní orgány embryí.
Vývoj placenty pokračuje. V okolí placenty dochází k okrajovému krvácení. Krevní barvivo hemoglobin se mění na zelený hematochlorin. To je změna barvy plodové vody během porodu. Od 20. dne od krytí lze určit, zda je samice březí (pohmat břicha nebo ultrazvukové vyšetření). Velikost embrya je cca 4 mm.
Den jednadvacátýVzniká placenta a také základ pro vývoj srdce. Od této chvíle můžeme určit, zda je samice březí. Na ultrazvuku embrya zatím nevidíme, ale vidíme jejich obaly plné tekutiny (plodové vody). Velikost embryí je nyní cca 5 mm.
Čtvrtý týden
Den dvaadvacátýZačíná ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti. U fen se v tomto období mohou objevit ranní nevolnosti a nechutenství v důsledku hormonálních změn a napětí v děloze. Fenka je apatická a bez nálady. Někdy se může objevit i zvracení. Pomáhá rozdělovat jídlo na více malých dávek a potravu ochucovat. U fenky se může objevit neškodný poševní výtok (čirý nebo charakteru vaječného bílku).
Den třiadvacátýŠtěňátkům se začínají vyvíjet oči, uši, nos, čelist a játra. Velikost je cca 10 mm. Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti.
Den čtyřiadvacátýVzhledem k rychlému vývoji všech hlavních orgánů je vlastní růst plodu pomalý. Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti.
Pátý týden
Šestý týden
(Assumi 03.- 04. 07. 2024)