Pregnancy calendar


Březost den po dni 

První týden

Den první (Assumi 23. 05. 2024)

   První den je dnem páření. Během jednoho zapuštění je samec schopen uvolnit asi 500 milionů spermií. Tyto spermie nemohou okamžitě oplodnit vajíčko, musí projít fázemi zrání. Fáze zrání trvá cca 6 - 10 hodin. Spermie putují děložním čípkem do vejcovodů, kam obvykle dorazí po 15 - 45 minutách, zbytek spermií pak do 3 hodin. Samice může být zapuštěna v období těsně před ovulací nebo během ovulace (uvolňování vajíček).

Den druhý

   Spermie cestují a hledají vajíčko pro oplodnění.

Den třetí

   Vhodný den pro druhé krytí.

Den čtvrtý

   Probíhá oplodnění vajíček. V první třetině březosti se nemusí fence věnovat zvláštní pozornost. Nemění se druh ani množství krmiva. Fenka se může pohybovat stejně jako obvykle. V létě však není vhodná žádná nadměrná aktivita, protože může způsobit přehřátí organismu a dehydrataci.

Konec prvního a druhý týden 

Pátý až jedenáctý den (28.- 03. 06. 2024)

   Oplozená vajíčka sestupují vejcovody do děložních rohů.

Den dvanáctý 

   Embrya odstraňují obal a volně se pohybují v děložní tekutině a hledají vhodné místo pro hnízdění. Jejich velikost je nyní cca 0,6 mm.

Den třináctý

   Embryo hledá vhodné místo pro hnízdění. Okolní tekutina je zdrojem potravy pro embryo před uhnízděním.

Den čtrnáctý

   Plod migruje v děloze a jednotlivá embrya jsou difundována v děložních rozích, kde později začíná uhnízdění do děložní stěny.

Třetí týden 

Den patnáctý

   Během následujících dvou týdnů se vyvinou důležité orgány embryí. Pozor na zásahy do těla matky. Všechno má vliv na embryo. V období březosti se nesmí používat žádné prostředky proti blechám ani odčervování. Fenka je velmi citlivá na jakékoliv změny, proto neměníme denní režim, dobu venčení, druh krmení, místo odpočinku. Jakýkoli zásah musí být pečlivě zapsán do kalendáře. Tento den může být narušen vývoj kteréhokoli z orgánů plodu. Do 35. dne může děloha plně vstřebat plod/plody.

Den šestnáctý

   Bradavky samice se mění na růžové a zvětšují se. Srst na ženském břiše a kolem bradavek se může ztenčit. Velikost embrya je asi 1 mm.

Den sedmnáctý

   Embrya se uhnízdí a jako první se začne vyvíjet nervový systém, poté hlava a tělo embryí.

Den osmnáctý

   Začíná se vyvíjet placenta. Pokračuje i vývoj nervového systému. Velikost embrya je cca 2 mm.

Den devatenáctý

   Vyvíjí se vnitřní orgány embryí.

Den dvacátý 

   Vývoj placenty pokračuje. V okolí placenty dochází k okrajovému krvácení. Krevní barvivo hemoglobin se mění na zelený hematochlorin. To je změna barvy plodové vody během porodu. Od 20. dne od krytí lze určit, zda je samice březí (pohmat břicha nebo ultrazvukové vyšetření). Velikost embrya je cca 4 mm.

Den jednadvacátý

   Vzniká placenta a také základ pro vývoj srdce. Od této chvíle můžeme určit, zda je samice březí. Na ultrazvuku embrya zatím nevidíme, ale vidíme jejich obaly plné tekutiny (plodové vody). Velikost embryí je nyní cca 5 mm.

Čtvrtý týden 

Den dvaadvacátý

   Začíná ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti. U fen se v tomto období mohou objevit ranní nevolnosti a nechutenství v důsledku hormonálních změn a napětí v děloze. Fenka je apatická a bez nálady. Někdy se může objevit i zvracení. Pomáhá rozdělovat jídlo na více malých dávek a potravu ochucovat. U fenky se může objevit neškodný poševní výtok (čirý nebo charakteru vaječného bílku).

Den třiadvacátý

   Štěňátkům se začínají vyvíjet oči, uši, nos, čelist a játra. Velikost je cca 10 mm. Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti.

Den čtyřiadvacátý

   Vzhledem k rychlému vývoji všech hlavních orgánů je vlastní růst plodu pomalý. Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti.

Den pětadvacátý (Assumi 17. 06. 2024)
   Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti. Při ultrazvukovém vyšetření lze vidět srdeční tep plodu. Štěňátkům se začínají vyvíjet zuby, páteř a končetiny. Velikost je cca 14 mm.

Den šestadvacátý
   Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti. Zkušená osoba může také provést palpační diagnostiku těhotenství. Nyní je nejlepší čas, protože embrya mají velikost vlašského ořechu a je snadné je spočítat. Pro fenu je vhodné začít omezovat namáhavý pohyb. Začínají se vyvíjet zuby, záda a končetiny plodů.

Den sedmadvacátý
   Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti.

Den osmadvacátý
   Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku březosti. Dochází k osifikaci čelisti a lebky plodu. Tvar plodu se mění původně z vejčitého tvaru na kulovitý. Velikost je cca 17 mm.

Pátý týden 

Den devětadvacátý 
    Plody jsou již velmi podobné miniaturním pejskům. Je vhodné začít feně zvyšovat dávku krmiva. Nepřekrmovat! Je vhodné zabránit nadměrnému přibírání fenky na váze.

Den třicátý
    Kompletní osifikace čelisti a lebky. Velikost embrya je cca 2 cm.

Den jedenatřicátý
    Růst smyslových chloupků na bradě, obočí a nosu.

Den dvaatřicátý
   V polovině gestace dosahuje embryo přibližně 20 % své velikosti při narození.

Den třiatřicátý
   Dochází k růstu prstů, osifikace nosu, žeber a kostí nohou. Dokončení vývoje všech hlavních orgánů. 
Den čtyřiatřicátý 
    Fenka začíná měnit své chování. Je tišší a citlivější. Její břicho a vnější genitálie se začínají mírně zvětšovat. Přibližně do 35 dnů může být plod absorbován, později už dochází k potratu.


Den pětatřicátý
   Již je dokončen vývoj všech hlavních orgánů. Velikost embryí je cca 35 mm. Fenka začíná mít zvýšenou chuť k jídlu. Je vhodné ji začít krmit potravou pro březí feny a zvýšit množství o 10 %. Krmivo by mělo být rozděleno na 2 až 3 dávky denně.


Šestý týden

Den šestatřicátý
   Končí období pomalého růstu, plod nyní roste rychleji. Začíná vývojem reprodukčního systému, pokračuje osifikací skeletu a lopatkou.

Den sedmatřicátý
    Začátek fáze - nejrychlejšího růstu plodu.

Den osmatřicátý
   Fenka pomalu přibírá na váze. Děloha se začíná rozšiřovat. Zvětšení objemu můžeme pozorovat v oblasti posledních žeber feny. Mohou se i mírně zvětšit mléčné žlázy.
Den devětatřicátý 
   Růst plodů se zrychluje, začíná osifikace skeletu.

Den čtyřicátý
   V tomto období již mají plody vytvořeny téměř všechny vnitřní orgány. Na hlavách plodů se začínají objevovat první známky ochlupení. Oči jsou zavřené. Velikost je cca 65 mm.

Den jedenačtyřicátý až dvaačtyřicátý

(Assumi 03.- 04. 07. 2024)

   Plody mají asi 30 % své celkové velikosti při narození. Probíhá osifikace páteře a prstů. Pokračuje rychlý růst plodů.

Sedmý týden

Den třiačtyřicátý až čtyřiačtyřicátý
   Děloha feny zaujímá dvě třetiny břišní dutiny. Na mléčné žláze můžeme pozorovat vypadávání a řídnutí chlupů. Nyní je možné cítit pohmatem štěňátka. Doporučuje se krmit 3x až 5x denně v menších dávkách a celkové množství krmiva zvýšit o 15-20%. V tomto období není vhodné nechat fenku dělat namáhavé pohyby nebo skákat.

Den pětačtyřicátý
    Osifikace pánví a růst srsti plodů. 
Den šestačtyřicátý (Assumi 08. 07. 2024)
   Osifikace pánve a růst srsti plodu. Pomocí rentgenu lze vidět kostry štěňátek a je možné je přesně spočítat.

Den sedmačtyřicátý
   Osifikace pánví a růst srsti plodů. 

Den osmačtyřicátý
   Fenka začíná být viditelně větší. V této fázi může fena ztratit chuť k jídlu. Plody tlačí na její vnitřní orgány, nejvíce na trávicí trakt. Začíná růst srst.

Den devětačtyřicátý
   Plody dosahují již 75 % velikosti při narození. V tuto chvíli je třeba fenku zvykat na box, ve kterém bude rodit.

Osmý týden

Den padesátý
    Orgány štěňátek jsou již dobře vyvinuté. Fena v tomto období může (ale nemusí) ztratit chuť k jídlu. Krmíme častěji a malé dávky. Celková denní krmná dávka by se měla postupně zvyšovat o 25 %. Můžeme pozorovat první viditelné pohyby.

Den jedenapadesátý (Assumi 13. 07. 2024)
   Fena začíná hnízdit.

Den dvaapadesátý
   Fenka často odpočívá a může jí samovolně vytékat mléko ze struků.

Den třiapadesátý až čtyřiapadesátý (Assumi 15. - 16. 07. 2024)
    Fenka odpočívá a připravuje se na porod. Jako poslední vnitřní orgán u štěňátek se vyvíjejí plíce.
Den pětapadesátý
   Štěňátka jsou již pokryta srstí, ale srst na tlapkách je ještě málo viditelná. Drápky jsou vyvinuté. Spouští se pigmentace pokožky. Velikost plodu je cca 145 mm. Fenka odpočívá a připravuje se na porod.

Den šestapadesátý (Assumi 18. 07. 2024)
   Spouští se osifikace zubů.

Devátý týden

Den sedmapadesátý
   Pohyby plodů jsou výraznější. Mléčné žlázy jsou výrazně zduřené. 

Den osmapadesátý
   Plody mají vyvinuté plíce. Od tohoto dne jsou plody životaschopné. Fenka stále odpočívá a připravuje se na porod.

Den devětapadesátý
    Břicho se uvolňuje, děloha klesá a tělo fenky se připravuje na porod. Je čas být připraven a mít vše po ruce, fena totiž může začít rodit každým dnem. Každé ráno a večer je vhodné začít měřit a zaznamenávat tělesnou teplotu.

Den šedesátý až šestašedesátý (Assumi 22.-28. 07. 2024)
   Předpokládané datum narození. Porod může nastat mezi 59. až 67. dnem. Krátce před porodem (12-24h) fena odmítá normálně jíst a dochází k poklesu tělesné teploty z 38-39 ˚C na 36,5-37,5 ˚C (1-2 ˚C). Předchozí hormonální změny vedou k vyvolání děložních kontrakcí, které následně vyvolávají břišní stahy (kontrakce) a začínají postupně vylučovat plod. Průběh porodu může být u každé feny odlišný. Při porodu jsou štěňátka  celá osrstěná. Oči mají zavřené a zvukovody zalepené. Jejich váha může být v rozmezí 150g – 400g dle počtu narozených štěňátek (čím více štěňat fenka má, tím méně jednotlivec váží).